DUYURULAR

Yüksek Teknoloji İçeren Organize Sanayi Bölgesi Geliyor!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, otomotiv yan sanayine ve tüketicilere ‘orijinal yerine eşdeğer parça’ müjdesi verirken, sanayicinin de bankadan kredi kullanırken makinelerini teminat kullanabileceği çalışma yaptıklarını söyledi.

Işık, otomotiv sektöründe haziran ayından itibaren illa orijinal değil, yerli sanayinin ürettiği eşdeğer parçaların da kullanılacağını söyledi. Otomotiv üreticisi ya da ithalatçılarının kutusu dışında eşdeğer yerli parçalar da kullanılmasıyla hem yerli otomotiv yan sanayi gelişecek hem de tüketicilerin özellikle bakım ve onarımda sigorta şirketleriyle yaşadığı sıkıntılar ortadan kalkacak.

Fikri Işık'tan yerli otomobil ile ilgili çok iddialı açıklama!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “(Yerli otomobil) Piyasaya çıktığında, herhangi bir araç olarak çıkmayacak. Dünyaya, birçok yeni teknolojiyi sunan, farklı, yeni bir araç olacak. İddialı bir cümle kullanıyorum, üreteceğimiz araç dört tekerlekli yürüyen bilgisayar olacak” dedi.

Bugün itibarıyla, özel sektörle, otomotiv yan sanayisiyle, üniversitelerle, öğrencilerle, akademisyenlerle, çok daha yakın bir işbirliği sürecini başlatacaklarını dile getiren Işık, proje pazarı ve komponent tasarım yarışmasının da bu açıdan çok iyi bir başlangıç olacağını anlattı.

TÜRKLER KENDİ SİLAHLARINI KENDİ ÜRETMEYE KARAR VERDİ!

Küresel savunma sanayinde uzun zamandır köklü bir değişim yaşanıyor. Bunu en iyi iki örneği Avrupa ve Amerika da. Devlet desteğiyle birçok küçük, orta ve büyük ölçekli firma ortaya çıktı.

Ancak bu sürecin başarısız olanı İsrail. Israel Aerospace Industries (IAI)’nın özelleştirilmesi konusu yıllardır sürüncemede. Her yıl buna dair sözler duyuyoruz. IAI dünya çapında etkin olamıyor.

İSRAİL'İN EN AÇIK RAKİBİ TÜRKİYE

En bariz rakibi ise Türkiye. Türkiye milyar dolarlık silah sistemi satışları ile ve bundan daha fazlası bir potansiyel ile savunma sanayi alanında İsrail için dipsiz bir çukur gibi. Hindistan pazarı ve Türkiye pazarı, İsrail savunma şirketleri için önemli bir pazar niteliği taşısa da iki ülke ilişkileri her şeyin önüne geçiyor.

Kötü ilişkiler İsrail savunma sanayisine zarar veriyor. Türkler sadece İsrail sistemlerinin alınmasından vazgeçmediler, aynı zamanda kendi silahlarını kendileri üretmeye karar verdiler.

Otomobil üretimi ilk 8 ayda yüzde 13 arttı!

Bu yılın ocak-ağustos arasında 2015’in aynı dönemine göre adet bazında toplam otomotiv ihracatı yüzde 14, otomobil ihracatı ise yüzde 17 artış gösterdi. İlk 8 ayda toplam ihracat 705 bin, otomobil ihracatı ise 440 bin seviyesine ulaştı. Aynı dönemde ticari araç ihracatı yüzde 11 artarken, traktör ihracatı 2015 yılının aynı dönemine paralel bir seyir göstererek 9 bin 505 oldu.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre de 2016’nın ocak-ağustos döneminde toplam ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 arttı ve 15 milyar 385 milyon dolar oldu. İhracat avro bazında ise yüzde 11 artarak 13 milyar 785 milyon avro olarak gerçekleşti.